تندخوانی پیشرفته

یوجینیا الکسینکو تندخوان نابغه و خارق العاده

دمینینگ آبرایان قهرمان حافظه دنیا و استاد بزرگ در کتابش به نام “چگونه در امتحانات قبول شویم” داستان شگفت انگیزی از یوجینیا(تندخوان نابغه) بیان می کند که مهارت ها و موفقیت های او این روز ها ظاهرا با توانایی های ماگلیابچی در 350 سال پیش برابری می کند.

به عقیده یک محقق بزرگ در آکادمی علوم مسکو این دختر می تواند به مراتب سریع تر از سرعتی که انگشتش صفحات را ورق می زند مطالعه کند.

آزمایش یوجینیا

در مرکز پرورش کیفیت مغز آزمون ویژه ای با حضور هیئتی از دانشمندان برای یوجینیای 18 ساله ترتیب داده شد. آنها مطمئن بودند که دختر جوان مطالب آزمون را قبلا مطالعه نکرده است برای اینکه نسخه هایی از مجلات ادبی و سیاسی درست همان روزی که یوجینیا در اتاق آزمون به تنهایی مطالعه می کرد، از دکه های روزنامه فروشی تهیه شده بود.

برای اینکه کارش را سخت تر کنند کتاب های مبهم و پیچیده و قدیمی  و همین طور کتاب های تازه منتشر شده آلمانی که به روسی ترجمه شده بود (تنها زبانی که

یوجینیا بلد بود) در اختیار او گذاشتند.

در حالی که یوجینیا در اتاق تنها مشغول مطالعه بود، ممتحن ها مطالب آزمون را چند مرتبه می خواندند و درباره محتوای مطالب یادداشت بر می داشتند. سپس دو صفحه از این مطالب را در مقابل او قرار می دادند تا ببینند با چه سرعتی می تواند آن را مطالعه کند.

نتیجه آزمایش

درست همانطور که دکتر لیس برای “اولین وود” و ماگلیابچی برای معاصرانش شگفت انگیز بودند، نتیجه آزمایش برای آنها نیز حیرت انگیز بود. یوجینیا از قرار معلوم 1390 کلمه را در یک پنجم ثانیه، مدت زمانی که یک چشم به هم زدن طول می کشد، می خواند.

همچنین چندین مجله، رمان و نقد و بررسی در اختیار او قرار گرفته بود که بدون زحمت آنها را مطالعه کرده بود.

یکی از ممتحن ها گزارش داد که: ما به طور مفصل او را سوال پیچ کردیم و اغلب سوالات اطلاعات خیلی تخصصی بودند که یک نوجوان معمولی هرگز قادر به درک آنها نبود. با وجود این او به آنها پاسخ داد که نشان می دهد او به طور کامل آنها را درک کرده است.

آشکار شدن توانایی منحصر به فرد تندخوان نابغه

جالب است که تا سن 15 سالگی هیچ کسی از توانایی منحصر به فرد دختر جوان اطلاع نداشت. در آن زمان پدرش نیکولای، کپی مقاله بلند یک روزنامه را به او داد. وقتی که دو ثانیه بعد آن را به پدرش برگرداند و به او گفت که جالب بوده است، پدرش تصور کرد که او شوخی می کند. وقتی در باره محتوای آن از او سوال کرد، تمام پاسخ های او صحیح بودند.

 تندخوان نابغه یوجینیا خودش می گوید:

نمی دانم رمز و راز کارم در چیست. صفحات وارد ذهنم می شوند و من به جای عین متن، احساس آن را به خاطر می آورم. نوعی تجزیه و تحلیل در مغزم جریان دارد که واقعا نمی توان آن را توضیح دهم. اما احساس می کنم کتابخانه کاملی در مغزم دام.

نتیجه گیری:

اکثر انسان ها باور دارند که مطالعه با سرعت بیش از هزار کلمه در دقیقه امکان پذیر نیست.

قصد من آوردن چنین مثالهایی شکستن باور های محدود کننده در مورد مطالعه است.

چراکه با داشتن چنین باورهای محدود کننده، پیشرفت سریع و همه جا ممکن نیست.

رکوردداران تندخوانی دنیا چه کسانی هستند؟

مراجع:

کتاب تندخوانی تونی بازان

کتاب چگونه در امتحانات قبول شویم دمینینگ آبرایان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *